Nedělní texty od Paulínek

Kde najít Boha

6. 3. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené | Štítky: z jedné vlny

Mojžíš pásl stádo svého tchána Jitra, midjanského kněze. Když jednou vyhnal stádo za step, přišel k Boží hoře Chorebu. Tu se mu zjevil Hospodinův anděl v plameni ohně, který šlehal ze středu keře. Díval se, a hle - keř hořel plamenem, ale neshořel.

Mojžíš si řekl: „Půjdu se podívat na ten zvláštní zjev, proč keř neshoří."

Viz Ex 3,1-8a.13-15


Liturgi@ on-life

 

Sotva je někdo z nás povolán a poslán k tomu, aby se jako Mojžíš postavil do čela vyvoleného národa a vedl ho z útisku a úpadku k obnově a prosperitě. Každý si však může být jistý, že je povolaný a má všechny předpoklady k tomu, aby podobně jako Mojžíš prožíval živý vztah s živým Bohem, který vidí a slyší všechno, co prožívá jeho lid i každý jednotlivec. Bylo by asi zbytečné, kdybychom se od Mojžíše chtěli učit strategiím vedení mas či vyjednávání s veřejnou mocí. (Nakonec, jak víme, ani on v tom nebyl odborníkem.) Každý se však může od Mojžíše naučit několika nenápadným postojům, které se mohou stát základem stále konkrétnějšího a osobnějšího vztahu k Bohu.

I když se Mojžíš věnuje tak obyčejné (ba dokonce nudné) činnosti jako je pasení stáda (a ještě k tomu tchánova), všímá si věcí kolem sebe, klade si otázky a ptá se: „ Proč...?" Všímavost k okolí a touha pochopit podstatu věcí je prvním předpokladem k tomu, abychom neutonuli ve vlastní sebestřednosti, ale abychom se prostřednictvím stvořených věcí dostávali k tomu, kdo je jejich Původcem.

Mojžíš se při svém hledání nesnaží dopracovat k odpovědím za každou cenu. Naopak, dovolí Bohu, aby měnil jeho původní plány a aby odpověděl na jeho otázky úplně jinak, než by on očekával. I nám se může stát, že Bůh odpoví na naše poctivé otázky jinak, než bychom chtěli. Jeho odpovědi mohou dokonce naruby převracet naše zaběhnuté představy, nebo vést k dalším ještě palčivějším otázkám. Nakonec, něco podobného se stalo i těm, kteří přišli za Ježíšem s tragickou zprávou o popravených Galilejcích (viz Lk 13,1-9). Nejenže nedostali na své nevyslovené „Proč?" žádnou uspokojivou odpověď, ale octli se před ještě naléhavější a osobnější otázkou: „A co ty? Jaké ovoce neseš?"


E-vangelium on-life (Lk 13,1-9) ZDE

© E-neděle

www.paulinky.cz
www.svatypavel.paulinky.cz

 

Příbuzné weby:

www.signaly.cz/neposeda

www.signaly.cz/annina


Doporučujeme:

www.kapky.eu


Zobrazeno 2780×

Komentáře

Renata Svobodová

Nádherný úryvek na obrázku... Lidé z města často chtějí utéct (a ani se jim nedivím), ale většinou to jen tak z minuty na minutu nejde... A právě proto je důležité mít oči otevřené, nebýt zavřený ve své fantazii na místě sice krásném, ale nepravdivém.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka