Nedělní texty od Paulínek

Opětovat lásku

18. 11. 2017 17:06
Rubrika: Nezařazené | Štítky: E-nedele , evangelium , mezidobi

Jeden člověk se chystal na cesty: zavolal si služebníky a svěřil jim svůj majetek...
...
Měl jsi tedy moje peníze uložit u směnárníků...

Viz Mt 25,14-30


(Foto: bp6316 flickr.com, CC)

E-vangelium on-life

Už dávno velmi dobře víme, jak podobenství o hřivnách skončí, a tak dáváme velmi málo pozor na to, jak začíná: „Jeden člověk chystal na cesty. Zavolal si služebníky a svěřil jim svůj majetek...“ Avšak, co je to za „člověka“ a kam se „chystá na cestu“? Evangelista Matouš uvádí podobenství těsně před událostmi Velké noci, tj. před Ježíšovým utrpením (viz Mt 26,1: „Když Ježíš skončil všechny ty řeči, řekl svým učedníkům: »Jak víte, za dva dny jsou Velikonoce a Syn člověka bude vydán, aby byl ukřižován.«“). Pokud si povšimneme tohoto malého detailu, může nám „docvaknout“, kdo se vlastně „chystá na cestu“, i to, že cestu, kam jde, bychom už měli znát (srov. Jan 14,4). No, a v tomto světle i ty notoricky známé „hřivny“ najednou dostávají zcela nový rozměr. Dochází nám, že by bylo příliš málo, kdyby tu Pánovi šlo jen o to, abychom rozvíjeli své nadání, jako například kreslení, hudební sluch, dobrý hlas, paměť na jazyky, organizační schopnosti, manuální zručnosti, estetické cítění... Samozřejmě, i ony jsou Božími dary, které je třeba zodpovědně zvelebovat. Avšak člověk, který se chystá na cestu, svěřuje služebníkům celý svůj majetek! Boží Syn, který se zkrátka chystá jít cestou utrpení a zmrtvýchvstání zpět k Otci, svěřuje svým, které už „nenazývá sluhy“, ale dokonce „přáteli“ (srov. Jan 15,15), ta nejniternější tajemství trojjediného Boha. Copak není neustále společenství lásky mezi božskými osobami tím Božím „majetkem“, který je v Kristovi svěřen lidem? Copak to není o mnoho víc než nějaké přirozené nadání či vlohy?

Ten, který dostal pět hřiven, získal a odevzdává dalších pět! O možnosti, že by pánovi předložil třeba tři nebo dvě získané hřivny, se vůbec neuvažuje. Podobně i druhý sluha získal a odevzdává přesně další dvě hřivny. Neexistuje totiž jiná možnost, jak na přijatou lásku odpovědět stejnou měrou. Kdo z těch, kteří ví, že jsou milováni, by chtěl přijatou lásku opětovat na 50, 30 či 10 %? Každý přece usiluje minimálně o 100 %!

A právě tu se spletl ten, co dostal jednu hřivnu. Vidí svého pána jako tvrdého člověka, který sbírá, kde nerozsypal, a který při svém návratu jen bezcitně kontroluje žákovské knížky. A v tomto pohledu se velice mýlí.

Nepochopil, že nejde o výkony, ale o to, aby jednoduše opětoval přijatou lásku. Argumentuje přesně jako Adam: „Bál jsem se ..., a proto jsem se skryl“ (viz Gen 3,10). „Strach nemá v lásce místo“ (viz 1 Jan 4,18) a není k ní nutná kdovíjaká obchodní zručnost. Stačí dávat dále to, co člověk přijal: „Měl jsi moje peníze uložit u směnárníků...“

Zobrazeno 3183×

Komentáře

MartinM

"hřivny .. každému podle jeho schopností ..." díky za ujasnění - dříve jsem si myslel, že se jedná jen o nadání, vlohy a výkony.

MartinM

jak se přijatá láska nebo jiný život. dar ukládá ke směnárníkům? do banky?

smoula

Člověk který žije od malička v dětském domově nachází lásku velice těžkou když postavíte člověka z dětského domova a z rodiny co si myslíte že člověk bude mít šanci najít nějakého partnera partnera dneska to je krásný dárek když jeden pro druhého syna jde čas čas v pána Boha dělit se o krásné zážitky v modlitbě taky taky v životě protože život je krásný dárek vždy si člověk může rozdělit s tím člověkem koho má rád když já cítím církevní společnost hodně jezdím na církevní akce ale stejnak tam něco chybí člověk který může mít velkou důvěru lásku porozumění životní Partner Takže ten partner je velice dárek když má pevný vztah ten člověk s druhým a nechal jsem lásku zakazovat moc těch rodičů protože když si to nechá zakázat to rodičům pak je otázka jestli ten stav má vůbec cenu předem předem

Zobrazit 3 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka