Nedělní texty od Paulínek

Kolik dlužím já?

16. 9. 2017 12:32
Rubrika: Nezařazené | Štítky: E-nedele , evangelium , mezidobi

Nebeské království se podobá králi, který chtěl provést vyúčtování se svými služebníky. A když s vyúčtováním začal, přivedli mu jednoho dlužníka, u kterého měl deset tisíc hřiven. 
Viz Mt 18,21-35


(Foto: George Redgrave flickr.com, cc)

E-vangelium on-life
Z podobenství se hned dozvíme, jak dopadlo vyúčtování s tímto prvním sluhou. Jak ale pokračovalo účtování s dalšími? Zdá se, že podobenství se končí nějak předčasně. A co další druhové ve službě? Kolik toho měli na kontě oni? V podobenství se zmiňuje pouze to, že se velmi zarmoutili, když viděli tvrdost a nemilosrdnost svého kolegy. Nedozvíme se však, jaký postoj zaujali, když král účtoval s nimi, a zda je vůbec předvolal k vyúčtování. Copak přestalo krále účtování bavit už při prvním služebníkovi? Dovedli se ostatní zaměstnanci poučit z chyby svého kolegy, nebo zůstalo pouze u zármutku?

Příběh, který vypráví Ježíš, se neskončil předčasně. Vlastně, neskončil se vůbec. Pokud se nám zdá, že se pouze začal, ale že mu chybí závěr, pak jsme na dobré stopě. Pokračování a závěr tohoto příběhu je totiž pouze v naší režii. To my jsme ti společníci ve službě, jejichž vyúčtování je ještě otevřené. My sami moc dobře víme, kolik toho máme na kontě, a kolik je nám stále odpouštěno. My sami rozhodujeme o tom, jak toto vyúčtování dopadne.

Zobrazeno 1070×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Archiv

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka